Branislav Feješ – Čo ma priviedlo do OZ

Podnetom pre to, aby som sa začal viac zaujímať o dianie v našej štvrti, boli protestné akcie obyvateľov proti nezmyselnej výstavbe výškového domu na Letnej. Objekt bývalých jaslí už pár rokov chátral. Poslanec Duni ho kúpil veľmi výhodne aj vďaka prísľubu, že sa tu budú vyrábať tlačoviny pre mestskú časť. Informácia, že sa budova zbúra a postaví sa tu 18-poschodový dom, mi vyrazila dych. V tesnom susedstve škôlky, na pozemku s pôvodne úplne iným účelom, a urobí to práve miestny poslanec! Všetky susedné pozemky obhospodaroval miestny úrad, takže z hľadiska stavebného zákona nebolo preňho problémom vybaviť stavebné povolenie. No prerátal sa, ak rátal s apatiou obyvateľov.

Občianske združenie má zmysel
Postavili sme sa proti výstavbe, ale rýchlo sme zistili, že ako jednotlivci nemôžeme byť účastníkmi stavebného konania. Aj to bol dôvod, prečo sme sa rozhodli založiť občianske združenie, ktoré má iné kompetencie a možnosti. Napriek protestom dostala stavba zelenú. No pôvodný stavebník pocítil taký odpor ľudí, že pozemok radšej predal. Nový majiteľ už nemal dôvod dodržiavať žiadne sľuby, urobil, čo si zaumienil. Ale aj tak to malo zmysel. Občas počúvam, že protesty boli zbytočné, veď dom aj tak stojí. Nie je to tak. Podarilo sa nám veľmi veľa, veď pôvodne zamýšľaná stavba je znížená o sedem poschodí!

Spoločnou aktivitou zmôžeme viac
Médiá sú plné veľkej politiky, ale lokálna úroveň je iná. Len málo obyvateľov tuší, kto je ich zástupcom a čo vlastne robí. Lenže práve na miestnej úrovni sa robí politika pre nás všetkých, často je to dôležitejšie než dianie v parlamente. Politici a úradníci konajú, akoby boli súkromnými vlastníkmi. Nepočúvajú nás, keď kričíme, čo nechceme a tvária sa, že je to v poriadku. Ak chceme zvýšiť verejnú kontrolu, musíme vytvoriť silnú spoločnú platformu. Aby poslanci cítili tlak a zodpovednosť voči voličom. Ľudia majú nechuť k politike. Médiá poukazujú na kauzy a voliči si myslia, že na to nemajú dosah. No apatický prístup prenesú aj na veci, na ktoré už dosah majú. Dôležitý je záujem, potom je možné získať aj vplyv.

Poslanci majú poslanie, samospráva sa má správať. Tak, aby boli občania spokojní. Systém existuje, ale nedodržiavajú sa jeho pravidlá. A na to majú vplyv jedine poslanci. Štátni úradníci musia vnímať zodpovednosť za svoju prácu. Týka sa to napríklad dôslednej kontroly kvality stavebných prác. Stavebný úrad nerobí dobre svoju prácu, ak dovolí zastavať 100% plochy. Nemôžete stavať po úplnú hranicu pozemku, veď stavba ovplyvňuje svoje okolie a stavebné povolenie to má zohľadniť! Nie je chyba stavebníka, že si presadí maximum, ale mal by tu byť niekto, kto dbá na vyššie záujmy.
Miestny úrad nerobí projekty pre seba, ale pre ľudí. Chcem dohliadnuť na to, aby sa tento systém opäť rozbehol a bol funkčný. Aby sa úradníci správali tak, ako sa majú. Je jednoduchšie a efektívnejšie nastaviť chod vecí a urobiť preventívne opatrenia ako naprávať chyby.

Moja filozofia
Rád by som urobil čosi pre širšiu komunitu, než je moja rodina a priatelia. Chcem byť aktívny vo väčšom priestore, lebo to má význam a je to dôležité. Každý človek má len určitú kapacitu. Ak chcem niečo zmeniť, musím hľadať cesty, spojiť sa s inými ľuďmi a sám niečo spôsobiť. Problém nie je v občanoch, ktorí sú nespokojní. Skôr v tom, že im chýba motivácia a systém, ktorým by mohli veci ovplyvniť. Človek musí mať cieľ, vidieť čiaru na horizonte, inak stráca energiu.

Ak sú vaše názory podobné a ste ochotní urobiť niečo pre to, aby sa veci zmenili k lepšiemu, budem rád, ak sa so mnou skontaktujete. E-mail: fejes.branislav@gmail.com

Zatiaľ nekomentované.

Zanechaj komentár

Musíš byť prihlásený ako na písanie komentárov.