Nové Mesto trvá na zachovaní polikliniky Tehelná

Záujem mestskej časti Bratislava – Nové Mesto o zachovanie Polikliniky Tehelná pretrváva. Na dnešnom stretnutí so zástupcami petičného výboru za zachovanie polikliniky to potvrdil starosta Rudolf Kusý. „Občanom, ani mne, osud Polikliniky Tehelná nie je, a nikdy nebude ľahostajný,” vyhlásil starosta.

„Zdravotníci i pacienti majú jednoznačný záujem na ďalšom fungovaní polikliniky,” zdôvodnila motiváciu petície, predsedníčka petičného výboru Eva Mladenovová, ktorá v poliklinike pracuje ako zdravotná sestra od jej otvorenia už 25 rokov. Petíciu občanov, pacientov a zdravotníkov za zachovanie polikliniky už podpísalo takmer 2500 ľudí.

Jediným akcionárom polikliniky je dnes Fond národného majetku, ktorý vláde odporučil priamy predaj zariadenia vo výberovom konaní. Ak by poliklinika bola predaná súkromnej firme, starosta sa obáva, že by sa mohol zopakovať scenár, ako v prípade nemocnice s poliklinikou Bezručova. “Hrozilo by tak, že ďalšia mestská časť zostane bez kapacitne zodpovedajúcej plnohodnotnej polikliniky,” vyhlásil starosta.

Člen petičného výboru doktor Jaroslav Šorf pritom upozorňuje, že niektoré služby polikliniky sú jedinečné z hľadiska Bratislavy. “Okrem obyvateľov Nového Mesta služby polikliniky využívajú aj ľudia z okolitých obcí,” hovorí Šorf.

Mestská časť preto navrhuje riešenie v podobe bezodplatného prevodu Polikliniky Tehelná na mestskú časť Bratislava – Nové Mesto. Starosta Rudolf Kusý už adresoval Fondu národného majetku dva listy, v ktorých potvrdil záujem samosprávy získať predmetný majetok. Ambíciou Nového Mesta je získať majetok polikliniky a následne ju transformovať tak, aby sa stala moderným centrom poskytovania štandardnej aj nadštandardnej zdravotnej starostlivosti, ako aj miestom, kde sa môžu sústrediť sociálne služby pre nielen pre obyvateľov mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. Transformácia bude vyžadovať investíciu do ukončenia sanácie dlhu polikliniky, ktorý aktuálne predstavuje zhruba 0,5 mil. EUR, ako aj výrazné investície do rekonštrukcie, rozšírenia a modernizácie súčasných kapacít kliniky.

Starosta v priestoroch kliniky plánuje presadiť napríklad vytvorenie denného stacionára pre seniorov, poskytovanie služieb hospicu, no v neposlednom rade aj udržať nájomné pre ambulancie na súčasnej úrovni. Tak dokáže samospráva zabezpečiť zachovanie a rozšírenie súčasného portfólia špecializovaných ambulancií, vrátane ORL, stomatológie, gynekológie, chirurgie, či moderných diagnostických centier.

Zatiaľ nekomentované.

Zanechaj komentár

Musíš byť prihlásený ako na písanie komentárov.