Opatrnosť namiesto pomníčkov

V posledných rokoch sa k nám zo zahraničia rozšíril zvláštny zvyk. Na miestach smrteľných dopravných nehôd umiestňujú smutní pozostalí krížiky a kvetiny, aby tak pripomenuli, že im tu zahynul niekto blízky. Nechcem polemizovať o tom, či sú cesty miestami vhodnými na spomienky. Skôr upozorniť na skutočnosť, že kým sa neudeje niečo tragické, často neurobíme opatrenia, ktoré mohli nehode zabrániť.

V Mierovej kolónii sú cesty kľukaté a úzke, v ostrých zákrutách vodič nemá rozhľad. Ide pritom o priestor, po ktorom sa peši pohybuje veľa ľudí, najmä detí. Tie môžu pozabudnúť na pozornosť a pri rýchlej jazde vodič nestihne zareagovať. Zarážajúce je, že často práve matky, ktoré tu vyzdvihujú svoje ratolesti zo súkromnej školy a materskej školy, jazdia neprimeranou rýchlosťou a pritom ešte telefonujú!

Okrem vozidiel samotných obyvateľov prejde denne cez Mierovú kolóniu približne 400 automobilov. Bezpečnosť chodcov by zvýšilo osadenie retardérov a dopravných značiek, obmedzujúcich rýchlosť v zóne na 20 km/hod. Aj keď sa to niektorým vodičom nemusí pozdávať, vážnym nehodám je lepšie predísť, než potom oplakávať dôsledky.
Gejza Kosztolányi

Zatiaľ nekomentované.

Zanechaj komentár

Musíš byť prihlásený ako na písanie komentárov.